פתרונות bi: מה זה ואיך הופכים נתונים לתובנות עסקיות?

בינה עסקית או פתרונות bi הם תהליכים שמבוססים על טכנולוגיות מתקדמות למינוף תוכנות ושירותים כדי להפוך את הנתונים שנבדקים לתובנות מעשיות שעליהן מבוססות ההחלטות העסקיות של ארגונים.

פתרונות bi מבוססים על כלים לניתוח מערכי נתונים ומציגים ממצאים אנליטיים בדוחות, סיכומים, לוחות מחוונים, גרפים, תרשימים ומפות על מנת לספק למשתמשים מודיעין מפורט אודות מצב הארגון, על סמך נתונים זמינים.

הפתרונות מאפשרים בחינת נתונים כדי להבין מגמות ולהפיק תובנות באמצעות ייעול ההתנהלות העסקית ושיטות תקינות לקבלת החלטות עסקיות.

כך, למשל, חברה שמבקשת לנהל טוב יותר את שרשרת האספקה שלה, זקוקה לתובנות שמתקבלות מפעולות בינה עסקית כדי לקבוע היכן מתרחשים עיכובים והיכן קיימים שינויים בתהליכי המשלוחים. עם פתרונות bi בעלי עסקים יכולים גם לגלות אילו מוצרים מתעכבים או אילו אמצעי תחבורה מעורבים בעיכובים.

ייעול תהליכים עסקיים באמצעות פתרונות bi

חברת טלדור מספקת לארגונים שירותי פתרונות bi כדי למדוד ביצועים עסקיים אופייניים של מכירות משופרות ועלויות מופחתות, ולבחון מגוון נקודות נתונים, כמו למשל:

 • קבלת המלצות לשיפור תהליכים עסקיים, מוצרים או שירותים.
 • מעקב אחר רכישות הלקוחות.
 • קבלת נתונים שמובילים לפעולות שמכוונות לשימור לקוחות.
 • יצירת דוחות מכירה באמצעות נתוני CRM וכלים אוטומטיים מתקדמים אחרים.
 • יצירת לוח מחוונים לצוותי מכירות להצגת הביצועים של כל נציג.

מודיעין עסקי לעומת ניתוח עסקי

פתרונות bi מספקים תובנות לגבי המצב הנוכחי של העסק או הארגון: שינויים נדרשים במחלקת המכירות; כמה לקוחות אבדו או נוספו החודש? האם מוצר או שירות מסוים עובד חזק יותר מאחרים? אלו הנתונים שבעלי עסקים יכולים להפיק מהפתרונות, אבל חשוב להבחין בין בינה עסקית לבין מונח אחר שנשמע דומה: ניתוח עסקי.

מודיעין עסקי הוא תיאורי ומספר מה קורה עכשיו, מה קרה בעבר ואיך הגענו למצב זה. ניתוח עסקי, לעומת זאת, הוא מונח גג לטכניקות ניתוח נתונים שמנבאות, כלומר, יכולות להגיד מה יקרה בעתיד, ומה צריך לעשות על מנת ליצור תוצאות טובות יותר. ניתוח עסקי נחשב בדרך כלל לקבוצת משנה זו של הקטגוריה הגדולה יותר של ניתוח נתונים, שמתמקדת במיוחד בעסקים.

בעוד שהתחזיות והייעוץ שמקורם בניתוח עסקי מחייבים אנשי מקצוע בתחום מדעי נתונים לנתח ולפרש, אחת המטרות של פתרונות bi היא להקל על משתמשי קצה להבין, ואפילו לצלול לתוך הנתונים וליצור דיווחים חדשים, גם אם אין להם אוריינטציה טכנולוגית מובהקת.

אסטרטגיית בינה עסקית

בעבר, אנשי IT היו המשתמשים העיקריים ביישומי BI. אבל היום היישומים התפתחו והפכו לכלים אינטואיטיביים וידידותיים יותר למשתמשים, ומספר רב יותר של משתמשים במגוון תחומים יכולים להשתמש בהם.

קיימים שני סוגי פתרונות bi. הסוג הראשון הוא מסורתי או קלאסי, שמשמש אנשי IT לייצור דוחות שמבוססים על נתוני עסקאות פנים. הסוג השני הוא מודרני, ומבוסס על מערכות מהירות ואינטואיטיביות שמנתחות נתונים במהירות גבוהה יותר.

רוב הארגונים בוחרים פתרונות bi קלאסיים

פתרונות bi קלאסיים מתאימים לסוגים מסוימים של דיווחים, כגון דוחות רגולטוריים או פיננסיים, בהם הדיוק הוא החשוב ביותר, וערכות הנתונים המשמשות הן סטנדרטיות וניתנות לחיזוי. ארגונים משתמשים בדרך כלל בכלי BI מודרניים כשמשתמשים עסקיים זקוקים לתובנות שמתקבלות במהירות כדי וכשקיי צורת בהשגת הנתונים הנכונים במאת האחוזים.

אבל בעוד שמודיעין עסקי איתן חיוני לקבלת החלטות עסקיות אסטרטגיות, ארגונים רבים מתקשים ליישם אסטרטגיות BI יעילות מכיוון שהם מיישמים שיטות נתונים לקויות, או מבצעים טעויות טקטיות. בנקודה זו, פתרונות bi שמוצעים על ידי המומחים של טלדור נכנסים לתמונה ומותאמים אישית לצרכי בעלי עסקים, מטרותיהם והעדפותיהם.

פתרונות BI - חובה לכל בעל עסק?

ניתוח מודיעין עסקי

האנליסטים המועסקים בטלדור בקיאים בשימוש בכל התכונות של פתרונות bi כדי להשיג את הנתונים שחברות זקוקות להם, והחשוב ביותר הוא גילוי תחומי אובדן הכנסות וזיהוי האזורים בארגון בהם ניתן לבצע שיפורים על מנת לחסוך כספים לחברה או להגדיל את הרווחים.

לאנליסטים מומחים בבינה עסקית יש תפקיד חשוב, והם נחוצים לניהול ותחזוקת פתרונות bi שמיושמים בארגונים. המומחים גם מגדירים ומתקנים את הדוחות שמנהלים מפיקים על מנת לוודא שהתוצאות תהיינה עקביות ומשמעותיות בכל הארגון. 

האנליסטים צריכים לוודא גם שהנתונים שנכנסים למערכות נכונים ועקביים, מה שלרוב כרוך בהוצאתם ממאגרי נתונים אחרים ובטיוב הנתונים.

מערכות ניתוח נתונים

נתונים רבים עשויים להימצא ביישומים שונים כגון:

 • מערכות ניהול קשרי לקוחות (CRM).
 • תכנון משאבים ארגוני (ERP).
 • כלי ניתוח נתונים מקוונים או נתונים שמגיעים מרשתות חברתיות.
 • כלי ניתוח נתונים שנמצאים בגיליונות אלקטרוניים של Excel.

חברת טלדור מציעה לארגונים מגוון פתרונות bi שמבוססים על כלים שונים, והבחירה בכלים הנכונים צריכה להתבסס על יכולת שאיבת הנתונים המקסימליים מכל המקורות האלו. ברגע שהנתונים נמצאים במערכת אחת, ניתן לסנן אותם כדי לקבל את המידע והתובנות הדרושים.

יתרונות השימוש בפתרונות BI לארגונים

בעידן הביג דאטה, פתרונות bi שימושיים במיוחד. ברוב המקרים, עסקים מפעילים מודולים גדולים של מידע. הם מייצרים נתונים, עוקבים אחריהם ומאחסנים אותם, מכל סיבה שהיא. אבל מידע מועיל רק כשניתן לנתח אותו ולשפר את תפוקת החברה.

פתרונות bi שמוצעים על ידי חברת טלדור כוללים דוחות שבועיים, רבעוניים, חודשיים ושנתיים, שמבוססים על אפליקציות שפועלות ברציפות ובמהירות. עם תצפיות ממוקדות לאיתור בעיות או נקודות תורפה, ארגונים יכולים לשנות את האסטרטגיה העסקית שלהם בתוך שניות.

טכנולוגיית BI הופכת פעולות עסקיות רבות של ארגונים בהתאם לדפוסים שהתגלו, והפתרונות זמינים במגוון צורות ושימוש בטכנולוגיות שונות.

במונחים מעשיים, פתרונות bi מספקים לארגונים את היתרונות הבאים:

 • ייעול תהליכי קבלת החלטות.
 • שיפור התפקוד של מחלקת המכירות והשיווק.
 • שיפור חוויית הלקוחות.
 • הגדלת התפוקה.
 • דיוק ועמידה בנתונים.
 • שיפור בקרת מלאי.

פתרונות bi: שאלות ותשובות

על אילו כלים וטכנולוגיות מבוססים פתרונות bi?

פתרונות bi מאפשרים לאחזר, לפרש, ליצור ולהעביר מידע. ברוב המקרים, היישומים מפרשים נתונים שנאספו ממקורות מוגדרים שונים בעבר. בעברית פשוטה, פתרונות אלו מבוססים על כלים עסקיים שאוספים ומעבדים מספר רב של מסמכים כלליים. המידע נלקח מיישומים כמו:

 • כלי תוכנה
 • יומנים
 • קבצים
 • תמונות
 • דואר
 • ספריות
 • קטעי וידיאו 
 • או כל יישום אחר שאפשר לעבד את הנתונים שלו להפקת תובנות לשיפור תהליכים עסקיים.

איך מתקבלות החלטות עסקיות חכמות?

החלטות עסקיות חכמות מבוססות על נתונים שעברו תהליכי עיבוד וניתוח. ארגונים מייצרים מצבורי קבצים ביחד עם לקוחותיהם, ומסמכים אלה מכילים יומנים של מגמות בענף ואלגוריתמי קנייה.

על ידי איסוף הנתונים וניתוח המידע, מנהלים יכולים ללמוד עוד על לקוחותיהם, לחזות באופן מדויק יותר את צמיחת ההכנסות ולהפחית טעויות טכניות.

האם פתרונות bi יכולים למשוך נתונים ממספר מקורות ליישום אחד?

אחת הסיבות העיקריות שמניעות חברו ליישם פתרונות bi היא אפשרות קבלת החלטות מושכלות יותר. כדי להשיג מטרה זו, מנהלי מפתח בארגונים צריכים להיות מסוגלים לראות את כל המידע שיש לחברה, ללא קשר למקור. 

בגישה זו, ניתן לחשוף מגמות נסתרות ולגלות ממצאים שמניעים צמיחה ושינוי, שאולי נשארו נסתרים אם הפתרונות לא היו חושפים אותם.

האם פתרונות bi מתפתחים לצד התוכניות של ארגונים לטווח הארוך?

בכל הנוגע לתוכניות ארוכות טווח, בעלי עסקים צריכים לבחון את היתרונות של פתרונות bi מעבר לצרכים הראשוניים ולוודא שהם בוחרים בפתרונות שמתאימים ושיכולים להתפתח לצד התוכניות לטווח הארוך לפיתוח עסקי.

יש לראות בפרויקטים של BI מסע ולא יעד. ללא הגמישות לשינויים, המשתמשים יפסיקו להשתמש בפתרונות. בהתאם לארגון, בעלי עסקים צריכים לחפש פתרונות bi שמאפשרים להם ליצור יישומים שהמשתמשים יכולים לשפר ולהרחיב ככל שהצרכים העסקיים משתנים. 

לא תמיד בעלי עסקים יודעים לאילו סוגי דוחות או שיטות הדמיה הם יזדקקו בעוד שנתיים או בעוד חמש שנים, ולכן חשוב לוודא כי לפתרונות שנבחרו יש אפשרות להתמודד עם התפתחות הארגון בעתיד.

 

חזרה לחדר החדשות